Az MVGYOSZ a felújított székházában rendezte meg a fehérbot nemzetközi napja alkalmából meghirdetett országos ünnepséget. Az október 15-én megtartott rendezvény résztvevőit dr. Kósa Ádám, a Belügyminisztérium fogyatékosságügyi államtitkára és dr. Nagy Sándor, az MVGYOSZ elnöke köszöntötte. A program keretében a Louis Braille-emlékérmek és az önkéntes felolvasók munkáját elismerő Hangomat adom díjak átadására is sor került.
Dr. Kósa Ádám, a Belügyminisztérium fogyatékosságügyi államtitkára beszédében a fogyatékossággal élő emberek egyenlő esélyű hozzáférését hangsúlyozta az élet minden területén, majd sorra vette azokat a támogatásokat, melyeknek köszönhetően az MVGYOSZ székháza, valamint a szövetség szolgáltatásai is megújulhattak az elmúlt években.
Dr. Nagy Sándor, az MVGYOSZ elnöke beszédében ismertette a szövetség érdekképviseleti munkáját, az elért eredményeket és a megoldásra váró feladatokat, beszélt a szolgáltatások megújításának és fenntartásának egyensúlyáról, majd azt hangsúlyozta, hogy a 106 éves szervezet küldetése továbbra is az, hogy a „Semmit rólunk nélkülünk!” elv mentén képviselje a látássérült emberek érdekeit.
A Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének elnöksége 2024-ben a látássérült emberek érdekében végzett több évtizedes elkötelezett munkája elismeréseként Louis Braille-emlékérmet adományozott Keresztesi Lajosnénak, Klausz Károlynénak és Lukács Gyulánénak. Az idén díjazott személyeket három megyei tagegyesület terjesztette fel a rangos kitüntetésre, mindhárman több évtizede segítik a vak és gyengénlátó embereket a megyéjükben.
A telt házas eseményen négy Hangomat adom díj is átadásra került. Ezt az elismerést azok az önkéntes felolvasók kaphatják meg, akik 500 órát meghaladóan olvastak fel műveket a Bodor Tibor Hangoskönyvtár számára. Idén Erényi Piroska, Fekete Ágnes, Pál Erzsébet és Csernenszky László önkéntes felolvasók részesültek Hangomat adom díjban.
Az esemény alkalmával két tapintható kiállítás megnyitójára is sor került az MVGYOSZ szolgáltatóházában. Szarka Bence bábkészítő művész domború arcképeket felvonultató tapintható tárlatán a látássérült emberek számára kiemelkedő jelentőségű személyek és más hírességek arcát ismerhették meg a résztvevők. A Canon Magyarország népszerű World Unseen kiállításának képei pedig a réteges nyomtatási technológiának köszönhetően váltak tapinthatóvá.
Az esemény interaktív múzeumi programmal fejeződött be: „Egy vészterhes korszak a Kárpát-medence korai időszakából: a bronzkor” címmel Straub Péter látássérült muzeológus tartott előadást. Az érdeklődők a programon kezükbe vehették a korszak jellegzetes ékszereinek, fegyvereinek és edényeinek hiteles másolatait, melyeket a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ és százhalombattai „Matrica” Múzeum biztosított erre a különleges alkalomra.
Az esemény képgalériája az MVGYOSZ Facebook-oldalán található.
Hegedűs Katalin
kommunikációs munkatárs