A Braille-írás feltalálásának kétszázadik évfordulója alkalmából a pontírás használatával kapcsolatos kreatív projektet indított az Európai Vakok Szövetsége (EBU), amire bárki, látássérült és ép látású pályázók egyaránt nevezhetnek. A projekt a livingbraille.eu angol nyelvű honlapon követhető, a pályázatok benyújtásának nyelve is angol. Alább közöljük a teljes felhívás fordítását.
“Kedves Barátaim!
1825-ben egy 16 éves vak fiú, Louis Braille, párizsi iskolájában feltalálta a tapintható Braille-írást. Ez a találmány azóta világszerte vakok millióinak írástudását, oktatását és foglalkoztatását segítette elő. 2025-ben ünnepeljük szeretett Braille-kódunk 200. évfordulóját.
Az Európai Vakok Szövetsége (European Blind Union) a Braille-írással foglalkozó munkacsoportján keresztül projektet indít a Braille-írást használók bevonására a kreatív tapasztalatok megosztásával. Örömmel meghívjuk Önt, hogy csatlakozzon az ünnepléshez. Célunk, hogy összegyűjtsük a Braille-írás által ihletett ötleteket vak és látó felhasználóktól Európa-szerte.
Arra bátorítjuk az egyéneket, csoportokat vagy szervezeteket, hogy készítsenek művészi vagy személyes alkotásokat, például videókat, podcastokat a Braille-írásról, szövegeket, fényképeket, grafikákat vagy rajzokat Braille-írással, Braille-jelek vagy -alakok alapján, de bárki más kreatív ötletekkel is előállhat.
Íme néhány ötlet:
– Braille-írásos szövegek felolvasása hanganyagként vagy videóként.
– Eredeti szövegek a Braille-kódhoz kapcsolódó vallomásokkal, fiktív történetekkel vagy versekkel, amelyeket szövegként vagy rögzített felolvasásként nyújtanak be.
– Braille-írással kapcsolatos művészeti projektek, például esernyővel álló emberek, akik Braille-írásos szöveget formáznak, felülről filmezve vagy fényképezve.
– Híradás kezdő Braille-tanfolyamokról.
– Vizuálisan érdekes művészeti alkotások, például Braille-írással készült grafikák vagy képek.
A 2026-os havi naptárban 12 kiemelkedő grafika szerepel majd, e projektről külön fogunk tájékoztatást küldeni.
Braille-írással kapcsolatos dalok, rádiójátékok stb.
– Játékok, tanulási módszerek, szoftverek és anyagok a Braille-írással kapcsolatban.
– Tanácsok más Braille-írást használóknak.
– És minden egyéb kreatív ötletet kíváncsian várunk!
Reméljük, hogy 365 különleges ötletet kapunk, egyet 2025 minden napjára. Az EBU minden hónapban 100 euróval járó díjat ítél oda a hónap legfigyelemreméltóbb ötletének. Minden alkotást közzéteszünk az európai Braille-fórumon: https://www.livingbraille.eu/topic/braille200/, és különböző csatornákon, például e-mailben érkező hírleveleken és a közösségi médián keresztül is megosztjuk.
Kíváncsian várjuk a fantasztikus és eredeti műveket. Kérjük, küldjék el ötletüket, kérdéseiket vagy észrevételeiket e-mailben a braille200@livingbraille.eu címre.
A pályaművekkel szemben támasztott követelmények:
1. Egy vagy – ha szükséges – több fájlban mutassa be nekünk az ötletét, vagy ha már maga is publikálta, küldjön egy linket a nyilvános forráshoz.
2. Ha ismer egy jó ötletet, alkotást amelyet valaki más készített, kérjük, tájékoztasson minket, és küldje el az erre mutató linket és az alkotó elérhetőségét.
3. Adja meg teljes nevét, országát, életkorát, és azt, hogy vak vagy látó.
4. A 18 év alatti fiataloknak mellékelniük kell a szüleik nyilatkozatát, amelyben hozzájárulnak a közzétételhez.
5. Adjon meg egy legfeljebb 1000 karakter hosszúságú angol nyelvű szöveget, amelyben ismerteti az ötletét, találmányát.
6. Ha csak szöveget küld be, kérjük, lehetőség szerint csatoljon egy teljes angol nyelvű fordítást.
7. A fényképeknek és videóknak fekvő formátumban kell lenniük.
8. Adjon rövid leírást arról, hogy mi látható a fényképeken vagy videókon.
9. Ezzel a szöveggel együtt küldje el nekünk a beleegyezését is az alábbiak szerint: Az Európai Vakok Szövetsége (European Blind Union) Braille 200 kezdeményezésére, pályaművem benyújtásával egyidejűleg hozzájárulok ahhoz, hogy a szerzői jogok teljes körű tulajdonjogát az EBU-ra ruházzam.
Azzal, hogy beküldi eredeti munkáját az EBU kezdeményezésére:
– minden szerző automatikusan az EBU-ra ruházza az összes jogot, beleértve a szerzői jogokat is, és az EBU ezeket a jogokat átruházhatja vagy licencbe adhatja.
– A szerzők engedélyezik, hogy az EBU az EBU igényei szerint felhasználja nevüket és műveiket a nyilvánosság előtt és tájékoztatási célokra.
– Az EBU mint szerzői jog jogosultja engedélyt adhat a szerzőknek és nemzeti tagjainak a művek általuk megfelelőnek ítélt felhasználására.
– A szerzők az EBU rendelkezésére bocsátják a fényképeket, és feljogosítják az EBU-t a fényképek sokszorosítására, átdolgozására, szerkesztésére és közzétételére bármilyen médiumban, beleértve az internetes és nyomtatott formában történő felhasználást is.
Előre is köszönjük együttműködésüket, részvételüket és elkötelezettségüket.
Üdvözlettel,
az Európai Vakok Szövetsége Braille Munkacsoportja nevében
Reiner Delgado”