A magyar adózóknak három évtizede van lehetőségük arra, hogy szabadon rendelkezzenek a személyi jövedelemadójuk 1+1 százalékának felhasználásáról. A Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége is jogosult az egy százalékok gyűjtésére és felhasználására. Cikkünkben 13 plusz egy indokkal szolgálunk arra, hogy miért nekünk ajánlja fel adója 1%-át.
1. A Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége nagy múltú szervezet: 107 éve szolgáljuk a látássérült embereket, szolgáltatásainkat folyamatosan, a kor igényeinek megfelelően fejlesztjük.
2. A szövetségnek 21 tagegyesülete van, így az adózók személyi jövedelemadójának 1%-át nemcsak a központi szervezet működésének finanszírozására használjuk fel. Az 1%-os bevétel 60%-át a tagegyesületek között osztjuk szét, amelyek tagjaik részére segédeszközök beszerzését támogatják és rehabilitációs szolgáltatásokat biztosítanak.
3. Minden évben közzétesszük, hogy a magyar adózók milyen összeggel támogatták tevékenységünket, és hogy az így befolyt összeget milyen célokra használtuk fel.
4. Közel 50 éve képzünk vakvezetőkutyákat a csepeli Vakvezetőkutya-kiképző Központban, melynek eredményeként évente 10-12 látássérült ember juthat vakvezetőkutyához. Egy kutya kiképzése csaknem 6 millió forintba kerül. Munkatársaink nem csupán kiképzik, hanem születésüktől kezdve életük végéig figyelemmel kísérik a vakvezetőkutyákat és folyamatosan szaktanácsokkal segítik a látássérült gazdikat.
5. Egyedülálló Braille- és hangoskönyvtárat tartunk fenn, ahol több mint 1200 tapintható és közel 9000 meghallgatható mű áll a látássérült olvasók rendelkezésére. Az MVGYOSZ Hangoskönyvtára alkalmazás révén a regisztrált olvasóknak a hangoskönyvek online is elérhetőek. 2023 óta mi működtetjük a Digitális Tartalom Látássérülteknek (DITAL) könyvtárat is, amely több mint 40 000 művet tartalmaz a látássérült olvasók számára is használható digitális formátumban. A könyvtári szolgáltatás mindazoknak ingyenes, akik érvényes tagsági jogviszonnyal rendelkeznek a 21 tagegyesület valamelyikében.
6. 1982 óta foglalkozunk tankönyvek adaptálásával a látássérült diákok számára. Az általános és középiskolás vak és gyengénlátó tanulók igény szerint Braille, digitális vagy nagyított formátumban juthatnak hozzá a tankönyvekhez.
7. A Távszem szolgáltatás keretében a látássérült emberek az év minden napján, a nap 24 órájában kérhetnek látó segítséget az okostelefonjuk kameráján keresztül. A felkészült Távszem operátorok havi szinten több mint 1000 alkalommal segítik a vak és gyengénlátó személyeket az élet legkülönbözőbb területein. 2024 októbere óta már a mesterséges intelligencia segítségét is igénybe vehetik a vak és gyengénlátó felhasználók.
8. Több mint 50 éve segédeszközboltot működtetünk, amely 2020-tól már webáruházként is elérhető. A speciális eszközöket forgalmazó boltban több száz fajta, a látássérült emberek mindennapjait, a közlekedést, a háztartásvezetést, vagy a szabadidő hasznos eltöltését segítő termék vásárolható meg a tagság számára kedvezményes áron. A nagyértékű eszközök szakszerű és gördülékeny javítása érdekében segédeszközszerviz szolgáltatást is nyújtunk látássérült személyeknek, rendkívül kedvező díj ellenében.
9. 2022. szeptember 1-jétől a segédeszközboltban kapható fehérbotok megvásárlásához 75%-os támogatást nyújtunk évente egy alkalommal a tagsági jogviszonnyal rendelkező látássérült személyeknek, akik így negyedáron juthatnak a mindennapi közlekedéshez nélkülözhetetlen segédeszközhöz.
10. Az egyenlő esélyű hozzáférés biztosítása érdekében akadálymentesítési tanácsadás szolgáltatást biztosítunk tervezőmérnököknek, beruházóknak, kivitelezőknek, műszaki ellenőröknek, illetve honlap- és szoftverfejlesztőknek. A vak és gyengénlátó emberek szempontjából az akadálymentesség elsősorban az önálló információszerzést, a minél önállóbb életvitelt jelenti. A látássérült emberek egyenlő esélyű hozzáférését számos eszköz szolgálja, például a taktilis burkolati jelzések, a Braille-írásos táblák és dokumentumok, a tapintható köztéri makettek, a hangjelzést adó közlekedési lámpák, a képernyőolvasó szoftverek és az azokkal is használható honlapok, az okostelefonos alkalmazások, illetve a megfelelő megvilágítás és kontrasztosság.
11. A személyes részvétellel zajló események mellett az online tér adta lehetőségeket is felhasználjuk az érdekképviseleti munkára, a tájékoztatásra, a mindennapi kapcsolattartásra, valamint a közösségépítésre és a szemléletformálásra. Így azokhoz a látássérült emberekhez, illetve egyéb szakemberekhez is eljuthatunk, akik az ország távoli szegleteiben élnek és tevékenykednek.
12. A diszkrimináció megelőzése és kezelése, illetve a megfelelő informáltság és a tájékozott döntéshozatal érdekében jogi tanácsadást nyújtunk a látássérült magánszemélyeknek. A szolgáltatás ingyenes és az ország teljes területéről igénybe vehető.
13. Évtizedek óta kedvezményes üdülési lehetőséget biztosítunk a tagegyesületek látássérült tagjainak, kísérőiknek és családtagjaiknak Balatonbogláron lévő üdülőnkben.
+ 1
A Hobbyrádióban hétről hétre jelentkező Gépház című műsor szerkesztésének támogatásával, önálló Facebook-csoport működtetésével, valamint a segédeszközök használatának elsajátítását támogató munkatárs foglalkoztatásával támogatjuk a látássérült személyek digitális kompetenciáinak fejlesztését.
Mire elég adója 1%-a?
Amennyiben bennünket választ, úgy az ön által idén felajánlott SZJA 1%-ból egy vak ember fehérbothoz, beszélő karórához vagy egy új hangoskönyvhöz, egy gyengénlátó személy nagybetűs számítógépes billentyűzethez, egy vakvezetőkutya egy havi élelemhez, gazdája egy új vezetőhámhoz és sok más, a mindennapi életet segítő eszközhöz juthat.
Kérjük, idei adóbevallásának benyújtásakor ne felejtse el kitölteni az 1%-ról rendelkező nyilatkozatot, melyen a kiválasztott társadalmi szervezet nevét és adószámát kell megadni.
Ha minket választ, kérjük, ezt az adószámot írja be: 19002464-2-42
Támogatását előre is köszönjük!