Emelt összegű családi adókedvezményt vehetnek igénybe a rokkantsági járadékban részesülők, a családi pótlékra saját jogon jogosultak, illetve azok a fogyatékossági támogatásban részesülő személyek is, akik 18 éves koruk előtt váltak súlyosan fogyatékossá vagy tartósan beteggé. Ki, hogyan, mikortól és milyen mértékben érvényesítheti a kedvezményt? Cikkünkben többek között ezekre a kérdésekre is választ adunk.

1. Ki érvényesítheti az emelt összegű családi kedvezményt?

A családi kedvezmény érvényesítésére jogosult
a) az a magánszemély, aki a családok támogatásáról szóló törvény szerint gyermekre tekintettel családi pótlékra jogosult, továbbá a jogosulttal közös háztartásban élő, családi pótlékra nem jogosult személy házastársa,
b) a várandós nő és a vele közös háztartásban élő házastársa;
c) a családi pótlékra saját jogán jogosult gyermek; személy
d) a rokkantsági járadékban részesülő magánszemély
A C) és D) pontban foglalt esetekben a jogosult és a vele közös háztartásban élő hozzátartozói közül csak egy személy veheti igénybe a kedvezményt. Arról, hogy a kedvezményt ki veszi igénybe, a családtagok közösen döntenek.

2. Ki után vehető igénybe a családi kedvezmény?

A családi kedvezmény az alábbi kedvezményezett eltartottak után vehető igénybe:
a) akire tekintettel a magánszemély a családok támogatásáról szóló törvény szerint családi pótlékra jogosult,
b) a magzat a várandósság időszakában (fogantatásának 91. napjától megszületéséig),
c) aki a családi pótlékra saját jogán jogosult,
d) a rokkantsági járadékban részesülő magánszemély. [Szjatv. 29/A. § (4) bekezdés]
Emelt összegű családi kedvezmény vehető igénybe minden olyan kedvezményezett eltartott után, aki a családok támogatásáról szóló törvény szerint tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos személynek minősül. [Szjatv. 29/A. § (2a) bekezdés]

Tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos személynek minősül [a családok támogatásáról szóló 1998. évi LXXXIV. törvény 4. § f) pont szerint]:
a) az a tizennyolc évesnél fiatalabb gyermek, aki a külön jogszabályban meghatározott betegsége, illetve fogyatékossága miatt állandó vagy fokozott felügyeletre, gondozásra szorul,
b) az a tizennyolc évesnél idősebb személy, aki tizennyolcadik életévének betöltése előtt munkaképességét legalább 67%-ban elvesztette, legalább 50%-os mértékű egészségkárosodást szenvedett, vagy akinek egészségi állapota a rehabilitációs hatóság minősítése alapján a tizennyolcadik életévének betöltése előtt sem haladta meg az 50%-os mértéket, és ez az állapot legalább egy éve tart, vagy előreláthatólag legalább egy évig fennáll.
Tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos személynek minősül az a 18. életévét betöltött magánszemély is, aki a magasabb összegű családi pótlék helyett fogyatékossági támogatásban részesül. [Szjatv. 29/A. § (2a) bekezdés]
Vagyis a kedvezményt igénybe vehetik a fogyatékossági támogatásban részesülő személyek is, ha egyébként magasabb összegű családi pótlékra jogosultak lennének, de azt nem veszik igénybe, mivel a két ellátás egyszerre nem vehető igénybe.

3. A családi adókedvezmény mértéke:

A jogosult személy az összevont adóalapját a családi kedvezménnyel csökkenti.
A családi kedvezmény mértéke az eltartottak számától függően kedvezményezett eltartottanként és jogosultsági hónaponként:
a) egy eltartott esetén 66 670 forint,
b) kettő eltartott esetén 133 330 forint,
c) három és minden további eltartott esetén 220 000 forint.

Ez az összeg magasabb, amennyiben a családi kedvezményt tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos személy után veszik igénybe, ebben az esetben jogosultsági hónaponként és kedvezményezett eltartottanként 66 670 forinttal növelt összegben vehető igénybe. [Szjatv. 29/A. § (2)-(2a) bekezdés]
Tehát például egy jelenleg fogyatékossági támogatásban, családi pótlékban vagy rokkantsági járadékban részesülő felnőtt – aki már 18 éves kora előtt is tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos volt – 133 330 forinttal (66 670 + 66 670 Ft) csökkentheti az összevont adóalapját. Aki egy tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermeket nevel, az szintén ilyen összegű kedvezményt vehet igénybe.

A jövőben várhatóan emelkedni fog a családi kedvezmény mértéke az alábbiak szerint:
A családi kedvezmény mértéke az eltartottak számától függően kedvezményezett eltartottanként és jogosultsági hónaponként:
a) 2025. július 1-jétől egy eltartott esetén 100 000 forint, 2026. január 1-jétől 133 340 forint
b) 2025. július 1-jétől kettő eltartott esetén 200 000 forint, 2026. január 1-jétől 266 660 forint
c) 2025. július 1-jétől három és minden további eltartott esetén 330 000 forint, 2026. január 1-jétől 440 000 forint.
A tartósan beteg, vagy súlyosan fogyatékos személynek minősülő kedvezményezett eltartott után a családi kedvezmény havonta:
• 2025. június 30-ig 66 670 forinttal (adóban számítva 10 ezer forinttal),
• 2025. július 1-je és december 31 között 100 000 forinttal (adóban számítva 15 ezer forinttal),
• 2026. január 1-től 133 340 forinttal (adóban számítva 20 ezer forinttal),
magasabb összegben lesz igénybe vehető.

Mikortól vehető igénybe az emelt összegű családi kedvezmény?

Az emelt összegű családi kedvezmény visszamenőleg is érvényesíthető, azonban az Szjatv. szövege sajnos nem teljesen egyértelmű arra vonatkozóan, hogy mikortól.

Az a rendelkezés 2023. január 1-jén lépett hatályba, mely kimondja, hogy a családi kedvezmény minden olyan kedvezményezett eltartott után, aki a családok támogatásáról szóló törvény szerint tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos személynek minősül, jogosultsági hónaponként és kedvezményezett eltartottanként 66 670 forinttal növelt összegben vehető igénybe.

Ez a rendelkezés 2023. december 1-jével egészült ki azzal a mondattal, mely szerint „e rendelkezés alkalmazásában tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos személynek minősül az a 18. életévét betöltött magánszemély is, aki a magasabb összegű családi pótlék helyett fogyatékossági támogatásban részesül.”

Ez alapján 2023. január 1-jétől jár az emelt összegű családi kedvezmény azzal, hogy ez alól kivételt képezhetnek a fogyatékossági támogatásban részesülők, mivel ők később kerültek csak be a törvény szövegébe. Amennyiben fogyatékossági támogatásban részesülő személy szeretné 2023. január 1-jétől igénybe venni az emelt összegű kedvezményt, úgy javasoljuk, kérje ki előbb a NAV állásfoglalását azzal kapcsolatban, hogy erre jogosult-e.

Hogyan lehet igénybe venni a családi adókedvezményt?

A kedvezmény igénybe vehető:
– év közben, a munkáltatónak, rendszeres bevételt juttató kifizetőnek adott adóelőlegnyilatkozattal,
– illetve az adóévre vonatkozó szja-bevallásban is.
Vagyis aki 2024-ben esetleg nem kérte a munkáltatójától az emelt összegű családi kedvezmény figyelembevételét, az a 2024. évi szja bevallásában ezt megteheti, ennek beadási határideje 2025. május 20.
Aki pedig a 2023-as adóévre utólag szeretné érvényesíteni a családi kedvezményt, az önellenőrzést adhat be a NAV-hoz a 2023. adóévre.

További tájékoztatás:
A NAV honlapján már elérhető egy tájékoztató a családi adókedvezményről, javasoljuk olvasóinknak, hogy ezt is olvassák át figyelmesen, ha igénybe szeretnék venni a kedvezményt.

dr. Weninger Magda
jogtanácsos