A Magyar Nemzeti Múzeum Nemzeti Régészeti Intézete és a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége együttműködése eredményeként 2024. december 3-án, kedden 10:30-kor kezdődő régészeti előadáson a rómaiakat ismerhetik meg a résztvevők.

Ki ne hallott volna a rómaiak hatalmas birodalmáról és Pannóniáról? A Dunántúlon több, napjainkban is használt földrajzi név (pl. Aquincum, Brigetio) őrzi a rómaiak egykori jelenlétét. Az itt alapított, kőfalakkal védett városaik nevét megtanultuk a középiskolákban, melyekkel gyakran találkozunk a hétköznapi életben is.

A soron következő akadálymentes régészeti előadás ennek a több évszázadot felölelő időszaknak a tárgyi emlékeivel ismerteti meg az érdeklődőket. Betekintést nyújt a világtörténelem egyik legnagyobb hadseregének a fegyverzetébe és természetesen nem maradnak ki a gladiátorok sem. Kézbe lehet venni a különböző időszakok divatékszereit és használati eszközeit, melyek egy részéről talán nem is gondolnánk, hogy már ekkor ismerték. Bemutatásra kerülnek főbb építészeti emlékeik, így a villagazdaságok is. Ennek kapcsán megismerkedünk a világhírű Seuso kinccsel is.

A hiteles tárgymásolatokat az Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ – Magyar Nemzeti Múzeum Villa Romana Baláca biztosítja erre a különleges alkalomra. A tárgymásolatok mellett ismét bemutatásra kerülnek olyan egyedi, kitapintható illusztrációk, melyek a korszak temetkezési szokásaiba és emlékanyagába nyújtanak bepillantást.

Az előadást Straub Péter látássérült régész, muzeológus tartja.

Dátum: 2024.december 3., kedd, 10:30 óra
Helyszín: Budapest, XIV. kerület, Hermina út 47., az MVGYOSZ székháza

Az esemény sajtónyilvános esemény. A program ideje alatt kép- és videófelvételek készülnek, melyek közösségi oldalakon is megjelenhetnek.

A programon való részvétel regisztrációhoz kötött. Kérjük, hogy részvételi szándékát az MVGYOSZ ügyfélszolgálatán jelezze!

A Seuso kincsről bővebben: https://seuso.mnm.hu/hu#&chrp=13&sobj=0

Szeretettel várjuk az érdeklődőket!

Honlap nyitóképen a Seuso-kincs látható: háttérben a négy tállal, előttük az öt korsó majd legelöl az amfora, a két vödör és az illatszeres doboz. Fotó: Dabasi András és Kardos Judit.

Forrás: MVGYOSZ, MNM KK